Süda, rõõm ja kurbus 17. jaan

www · Kommentaarid: 2

Traditsioonilises Hiina meditsiinis vaadatakse inimese organismi tervikuna. Igale elundile vastab konkreetne värvus, ta on kas yin või yang energia kandja ning ta valitseb mingisugust oma emotsiooni.
Täna tahan rääkida südamest, rõõmust ning kurbusest. Süda on meie kõige tähtsam organ – ta on meie valitseja, temas elab meie Shen ehk vaim, tema teab kõike ja tema juurde jõuab kogu info meie teistest organitest. Ilma Südame teadmata ja reageerimiseta ei toimu me kehas mitte midagi. Kõikide teiste organite emotsioonid läbivad igal juhul südant.
Aga alustame algusest. Hiina meditsiinist lähtuvalt valitseb Süda (kuna Traditsioonilises Hiina meditsiinis on organitel mõnevõrra teine tähendus kui lääne meditsiinis, kirjutatakse organid reeglina suure algustähega) Verd ja veresooni ning vaimu, mõtlemist, meelt ja mõistust. Täpsustuseks: Lääne- meditsiini järgi saame me verest hapnikku, Hiina meditsiini järgi veri toidab, niisutab ja liigutab energiat.

Kui Süda on tugev ja veresooned täis, voolab Veri, seega ka energia, kõikjale kehasse, toites seda. Süda ja Vere jõud koos Neerudega määravadki selle, missugused on inimese jõuvarud ja tervis.

Iga organ annab südamele infot erikanalite kaudu, mis asuvad sügaval. Süda võrdleb saadavat infot sellega, milline on inimese tegelik olukord.

Südame element on Tuli ning värvus punane. Kui inimene kannab alateadlikult punast riietust, siis võib tal olla mingi probleem tule riigiga.

Tule energia:
Sümbol
– tuli põleb, ta on kuum ja kuiv. Tuli on kõike kergelt võttev, elav ja rõõmsameelne, nii valgustab ja soojendab Tuli enda ümbrust.
Tähendus ja omadused: Tule energia näitab soojust, kaastunnet, rõõmu ja vihkamist, kokkulepet, dünaamikat, liikumist ja intellekti, õppimist ja tegutsemist.

Südame maitse on mõru, mis kuivatab niiskust. Natuke kohvi või teed pärast söömist aitab organismist viia välja niiskust. Lubjastumine on seotud liigse niiskusega.

Heli, mida, süda armastab, on naer ja sellest tulenevalt on südame emotsiooniks rõõm. Väga hea teraapiavorm on naeruteraapia! Soovitan proovida kogenud terapeutide juhitud naeruteraapiat kooli- ja töökollektiivis. See annab suurepärase tulemuse ja võimaluse õppida tundma oma kaasinimesi hoopiski põnevas situatsioonis, kus maskid langevad pärast 10 minutit kestnud teraapiat.

Hiina traktaat kirjutab: “ Süda valvab rõõmu, rõõm kahjustab südant, hirm tühistab rõõmu.”

Südamele mõjuvad patoloogiliselt kurbus, mis on otseselt küll Kopsude emotsioon, kuid mõjutab väga palju Südant, ning ängistus.

Südame enda emotsioon on rõõm. Rõõmu ideogramm on muusika ja muusika toob südamesse rõõmu. Südame rõõm võib ennast avaldada muusikas.
(Ideogramm -  “Sümbol, mis esindab mõistet, ideed, tähendust, väljendamata samas infot selle kohta, kuidas seda hääldada. Näideteks on numbrid, paljud Hiina kirjamärgid, liiklusmärgid või graafilised sümbolid, nagu & ja @”. Allikas: wiktionary.org)

Tavapärases rõõmus, mida inimene tunneb siis, kui ta on oma eluga rahul ning kõik on tasakaalus ja harmooniline, pole midagi haigeks tegevat. Kui tavalist, tasakaalukat rõõmu pole, on inimene harmoonia ja tasakaalu kaotanud.

Teine rõõm, mis inimestel avaldub, on lustlik. Selle tunde all võib hüpata ja rõõmust kiljuda, aga seda rõõmu tuleb hoida vaos, et ta ei hakkaks perutama.

Need kaks rõõmu annavad inimesele elurõõmu. Rõõm teeb qi ehk energia lõdvestunuks, mõnusaks. Qi ja koos sellega Veri ning vaim voolavad vaevata keskusest, mis on Süda, kõikidesse suundadesse. Kui rõõm muutub liiga kirglikuks, muutub ka qi liikumine keskusest tugevamaks ja inimene tühjeneb qi´st. Qi hajub. Seepärast võib inimene olla peale suurt rõõmu täiesti väsinud.

Kui kirglikust heameelest tingitud qi hajuv liikumine väljapoole kestab kaua, tekib kuumus, mis viib Südame patoloogilise tuleni või tühjus- tuleni. Sellises seisundis ei voola qi enam kanalite võrgustikus, sest seal voolab hoopis kuumus. Kui Süda ei ole rahulik, ei saa vaim enam vabalt suhelda, vaid muutub segaseks ja inimene ei taju enam, mida ta teeb. Tema käitumine ei ole enam korrektne. Kui Südame energiad on tühjenenud ja vaim ei ole enam kohal , nagu see peaks olema, on inimene vastuvõtlik hallutsinatsioonidele. Maksa abil näeb silm selgesti, s.t. maksa energeetikast sõltub meie nägemine, ja kaugele, kuid Sheni ehk vaimu abil, mis asub Südames,  nähakse tegelikkust sellisena nagu see on.

Peale Südame puudutab selline qi ehk energia hajumine veel Kopse ning inimene kaotab oma terve mõistuse. Mõte ei moodustu enam oma loomulikul viisil, kuna Shen ehk vaim ei suuda tõlgendada Põrna ideesid. Neerud ei suuda enam tahet toetada ja käitumine muutub ettearvamatuks ja impulsiivseks. Liigset rõõmu esineb inimestel siiski väga harva.

Küll on aga sageli just kuumuse põhjustatud haigusi, mis on suunatud Südamele ja haigestumise esimeseks sümptomiks on rõõmu puudumine. Alles mõne päeva pärast tekib palavik, valu rinnus, jne. Rõõmu puudumine on seega esimesena, mis näitab, et miski on märkamatult kahjustanud Sheni ehk vaimu. 

Sügavat rõõmu väljendatakse naeratusega. Mahlakas naer on tervise märgiks, kuid esineb ka haiglaslikku naeru. See võib olla külm, s.t. ei tule korralikult välja või on hüsteeriline. Patoloogiline kuumus Südames paneb naeru plahvatuslikult välja paiskama, sageli võib seda juhtuda suvalisel ajal ja suvalises kohas. Isegi siis, kui tegelikult ei olnudki justkui midagi naljakat. Suutmatus naerda ei tule vaid rõõmu puudumisest, vaid kõneleb sellest, et qi ehk energia ei suuda vabalt ringelda, eriti rinnus ning naeruks vajalik laienev liikumine on võimatu.

Püüdke siis ikka oma Südant rõõmustada leides enda seest iga päev killukese, mis rõõmu valmistab. Just enda seest tuleb alustada otsimist, sest kõik väline ei pruugi meie Südameni jõuda, vaid jääb pinnapealseks virvenduseks. Südamest rõõmustada aitab tänulikkus. Olles tänulik iga minuti ja tunni eest, märgates enda elus head ja salvestades seda, selle asemel, et salvestada kurbust, viha, vimma jms. Igal meist on võimalik hoida oma Süda töökorras, kui rohkem naeratada ja rõõmustada.

Olgem siis südamlikud ja rõõmsad!

Küllike


Kommentaarid: 2

lSJPEOzyXwLTQrF
EjQYCLvow
zhNmuGqYXVFeoanI
igpYzwTfRaVLQ
Email again:

Lisa kommentaar
Otsing